Komplikasyonlar

Pek çok vücut fonksiyonu ağır ve ilerleyici şekilde bozulabilir. Rehabilitasyon programları bunları geri döndürme ve yaşam kalitesini artırmada etkili olabilirler.

Mesane kontrolü: Beyin mesane fonksiyonlarının kontrol edemez hale gelir. Boşaltılamayan idrar mesane ve böbrek fonksiyonlarını bozar enfeksiyon ve taş gelişimine neden olabilir. Rehabilitasyon sırasında idrar boşaltma teknikleri öğretilebilir.

Barsak kontrolü: Mide ve barsak hareketleri omurilik yaralanmalarından ileri derecede etkilenir. Diyetin düzenlenmesi, barsak fonksiyonlarını iyileştirici rehabilitasyon teknikleri öğretilebilir.

His bozuklukları: Etkilenen bölgenin altında kısmi ya da tam his kaybı gelişir. Basınç, sıcak-soğuk ikincil yaralanmalara neden olabilir.

Dolaşım kontrolü: Omur ilik yaralanmaları kan basıncı düşmeleri (ortostatik hipotansiyon), bacaklarda ödem gibi dolaşım bozukluklarına neden olabilir. Bunlara bağlı pıhtılaşma bozukluları, derin ven trombozları, akciğer embolileri gelişebilir.

Yaşamı tehdit eden kan basıncı yükselmeleri (otonom hiperrefleksi) önemli bir sorun olabilir.

Solunum sistemi: Solunum kaslarının etkilenmesi öksürük, iç çekme, nefes almada sorun yaratabilir. Omur ilik yaralanmasının seviyesi temel belirleyicidir, yaşamı tehdit eden akciğer enfeksiyonlarına neden olabilir.

Kas tonusu: Etkilenen hastalarda spastisite ya da flastisite şeklinde kas tonus değişikliği oluşur.

Omur ilik hasarından sonra kısa sürede kilo kaybı ve kas atrofileri gelişir. Sınırlı hareket yeteneği hareketsiz yaşam obezite, kalp-damar hastalıkları ve diyabet riskini artırır.

Cinsel yaşam: Olumsuz etkilenir. Erkeklerde; ereksiyon ve ejakülasyon, kadınlarda; genital bölgede kuruluk gelişir.

Ağrı: Hastaların önemli bir kısmı kas ve eklem ağrıları yaşar. Özellikle inkomplet hastalarda nöropatik ağrılar sıklıkla ortaya çıkar.

Depresyon: Ağrı, hareket kısıtlılığı ve başkalarının yardımına muhtaç yaşam depresyona neden olur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir